Klastinga liga pakirto berniuką: mama siunčia žinią visiems tėvams

Marijampoliečių šeima šių metų sausio mėnesio nepamirš visą gyvenimą. Sveiką vienerių metų ir dešimties mėnesių berniuką tąkart pakirto žaibinė meningokokinės infekcijos forma – berniukas liko be pirštelių ir vienos pėdutės.

Iš vakaro užmigęs sveikas, ryte savo lovoje Markas prabudo kankinamas aukštos temperatūros ir kraujosrūvų.

Pakilo aukšta temperatūra

Marko mama Akvilė (pavardė redakcijai žinoma – red. past.) dabar pasakoja, kad viskas vyko taip greitai, kad net negalėjo suprasti, nuo ko viskas prasidėjo.

„Iš vakaro paguldžiau sūnų miegoti sveiką. Jis buvo žvalus, visą vakarą labai gražiai elgėsi, buvo guvus, nesiskundė nei sloga, nei kitais nemaloniais pojūčiais.

Ryte atėjusi į kambarį nustebau, kodėl jis ilgai miega ir pats nesikelia. Priliečiau kaktą ir pajutau, kad jis visas karštas.

Termometras po akimirkos parodė daugiau nei 40 laipsnių karščio, todėl puolėme jį vežti pas medikus“, – siaubingas akimirkas prisimena marijampolietė.

Akimirkas prisimena su siaubu

Šeima, vos nuvykusi pas gydytoją, gavo siuntimą į Marijampolės ligoninės priėmimo skyrių, tačiau ir ten medikai buvo bejėgiai – netrukus vaikelis su reanimobiliu buvo pervežtas į Kauno klinikas.

Ten atlikti tyrimai parodė, kad berniukui – žaibinė meningokoko forma. „Iki šiol neįsivaizduoju, kur šis virusas galėjo prikibti. Gal parduotuvėje, gal lauke?

Tikrai žinau, kad šeimoje niekas nesirgo, todėl iki šiol nežinome, kur jis galėjo užsikrėsti“, - pasakoja Akvilė.

Moteris iki dabar džiaugiasi, kad medikai atrado būtų padėti ir išgelbėjo sūnaus gyvybę.

„Markui buvo atlikta plazmoferezė, perpilta plazma ir visas kraujas. Vėliau sūnui buvo skirti antibiotikai, vaistai nuo skausmo. Apie dvi savaites medikai mums net nesakė, kad vaikas išgyvens. Jam buvo sukelta dirbtinė koma.

Niekada gyvenime nesijaučiau tokia palaužta“, – dabar žaisdama su sūneliu kalba Akvilė.

Įvardijo lemtingą klaidą

Apie tai, kad vaikus galima skiepyti nuo meningokokinės B tipo infekcijos, Akvilė su vyru žinojo.

„Likus savaitei iki lemtingo įvykio, mes kalbėjomės apie galimybę pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos.

Žinojome ir tai, kad skiepas apsaugo nuo žaibinės formos, tačiau Marko nepaskiepijome, . nes galvojome, kad mūsų vaikui taip tikrai niekada nenutiks. Be to, vakcina buvo mokama. Dabar tai vadiname didžiausia savo klaida.

Gal ir gali atrodyti, kad vakcinos kaina yra didelė ir geriau pataupyti pinigus, tačiau mūsų atveju ši klaida buvo lemtinga. Mes galėjome netekti savo vaiko ir dabar net baisu pagalvoti apie tai. Tai, su kuo susidūrėme, yra tikras košmaras.“

 

Suskubo skiepyti dukrą

Šiuo metu Markas po truputį vaikšto, žaidžia, mokosi savarankiškai gyventi. Vis dėlto žaibinė meningokokinės infekcijos forma pažeidė berniuko pėdutę, galūnes.

„Vienos kojytės nėra kulniuko, abiejų kojų nėra pirštelių, rankų pirštukų dalinai nėra. Likę labai daug randų ant kūno. Dar reanimacijoje matėme, kad galūnės juoduoja ir jas teks amputuoti“, – prisimena mama.

Dabar ji atvira – jei tik galėtų atsukti laiką atgal, tikrai skiepytų Marką, mat po sūnaus nelaimės iškart suskubo paskiepyti savo pirmagimę dukrelę. „Aš niekam nelinkiu tokios nelaimės, kuri palietė mūsų šeimą. Tai, kas įvyko, yra labai baisu.“

Lietuvoje bijo patyčių

Šiuo metu berniukui nustatytas sunkus neįgalumas, darželio jis nelanko. „Prisipažinsiu, mes dar svarstome, ar liksime gyventi Lietuvoje.

Mūsų darželiai nėra pritaikyti vaikams, kurių negalia būtent tokia – berniuko raida nė kiek nesutrikusi, jis protingas, mąstantis, todėl su sutrikusios raidos ypatumus turinčiais vaikais neleidžiame, o į įprastą darželį jo priimti niekas nenori.

Ši nelaimė paliko ryškius pėdsakus. Kai kurie žmonės į mūsų sūnų žiūri su baime, o mes bijome, kad mūsų vaikas gali patirti patyčių. 

 

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.
CL Nr: NP-LT-MNX-PRSR-190009, parengimo data: 2019 10 16
© 2019 GSK įmonių grupė arba licencijos turėtojas.
Informaciją parengė “GlaxoSmithKline Lietuva”.

Šaltiniai:

1. European Centre for Disease Prevention and Control. Factsheet about meningococcal disease: https://www.ecdc.europa.eu/en/meningococcal-disease/factsheet (tikrinta 2020 birželio mėn.)

2. World Health Organization. Meningococcal meningitis Fact Sheet N° 141. November 2012. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs141/en/ (tikrinta 2020 birželio mėn.)

3. ECDC, 2018. Surveillance Atlas of Infectious Diseases http://ecdc.europa.eu/en/data-tools/atlas/Pages/atlas.aspx (tikrinta 2020 birželio mėn.)

4. Meningitis Research Foundation. https://www.meningitis.org/meningitis/are-you-at-risk (tikrinta 2020 birželio mėn.)

5. Thomson MJ, et al. (2006). Clinical recognition of meningococcal disease in children and adolescents. Lancet; 367, pp.397 -403. (tikrinta 2020 birželio mėn.)

6. Olbrich et al. Infect Dis Ther 2018;7:421 -438; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30267220 (tikrinta 2020 birželio mėn.)

7. ULAC. Sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje 2018 m. ataskaita http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/leidiniai_2018/Apzvalga2018_web.pdf  (tikrinta 2020 birželio mėn.)

© 2020 GSK įmonių grupė arba licencijos turėtojas. Paskutinį kartą atnaujinta 2020-06-01.

NP-LT-MNX-WCNT-200002. Parengimo data: 2020-06-01.

Informaciją apie ligą pateikė sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.