Agnė Grigaliūnienė: „Nerizikuokime mūsų vaikų sveikata“

Meningokokinė infekcija – tai liga, kurią gali būti sunku diagnozuoti, o žaibinė jos forma labai sunkiai gydoma, kartais nesuteikiant jokios vilties išgyventi. Tai, ko negalime kontroliuoti, mus gąsdina. O kiekviena mylinti mama, anot Agnės Grigaliūnienės imsis visko, kad apsaugotų savo vaikus.

„Diskusija – už ar prieš skiepus, visuomet yra labai gaji ir arši. Aš esu ta mama, kuri pasisako už skiepus. Kalbant apie meningokokinę infekciją, aš ilgai galvojau ir tariausi su savo šeimos ir vaikų gydytojais. Mes paskiepijome abu savo vaikus, nes toks sprendimas paprastas ir logiškas: skiepai yra vienintelė priemonė, kuri gali bent kažkiek arba visiškai apsaugoti nuo meningokokinės infekcijos. Juk ši liga sunkiai atpažįstama, spaudoje skaitau, kad net gydytojai ne visada atpažįsta pirminius simptomus“, – sako dviejų vaikų mama A.Grigaliūnienė.

 

Komunikacijos agentūrai vadovaujanti moteris pataria visada kliautis specialistais ir informacijos apie gydymą, skiepus ar vaistus neieškoti internete, neklausti mamyčių forumuose, o kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

„Aš nesu labai baili mama ir dėl kiekvienos problemos nesigriebiu vaistų. Bet sutikite, yra tam tikri dalykai, nuo kurių mes galime ir privalome apsaugoti savo vaikus, – įsitikinusi Agnė, – juk gyvename ne saloje, atvirkščiai – mūsų šeima labai sociali. Kai pagalvoju, kad mano vaikai lanko darželį, eina į mokyklą, socializuojasi ir sutinka daug žmonių, suprantu, kad meningokokas gali juos užklupti.“

 

Meningokokinė infekcija plinta lašeliniu būdu per orą, artimo kontakto metu. Pavyzdžiui, nusičiaudėjus, kosint ar per bučinį galima perduoti ligos sukėlėją. 10-30 procentų visuomenės yra meningokoko nešiotojai, kurie patys nejaučia jokių ligos simptomų, bet gali užkrėsti kitus.

 

Informacinis partneris – sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.

Šaltiniai:

1. European Centre for Disease Prevention and Control. Factsheet about meningococcal disease: https://www.ecdc.europa.eu/en/meningococcal-disease/factsheet (tikrinta 2020 birželio mėn.)

2. World Health Organization. Meningococcal meningitis Fact Sheet N° 141. November 2012. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs141/en/ (tikrinta 2020 birželio mėn.)

3. ECDC, 2018. Surveillance Atlas of Infectious Diseases http://ecdc.europa.eu/en/data-tools/atlas/Pages/atlas.aspx (tikrinta 2020 birželio mėn.)

4. Meningitis Research Foundation. https://www.meningitis.org/meningitis/are-you-at-risk (tikrinta 2020 birželio mėn.)

5. Thomson MJ, et al. (2006). Clinical recognition of meningococcal disease in children and adolescents. Lancet; 367, pp.397 -403. (tikrinta 2020 birželio mėn.)

6. Olbrich et al. Infect Dis Ther 2018;7:421 -438; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30267220 (tikrinta 2020 birželio mėn.)

7. ULAC. Sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje 2018 m. ataskaita http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/leidiniai_2018/Apzvalga2018_web.pdf  (tikrinta 2020 birželio mėn.)

© 2020 GSK įmonių grupė arba licencijos turėtojas. Paskutinį kartą atnaujinta 2020-06-01.

NP-LT-MNX-WCNT-200002. Parengimo data: 2020-06-01.

Informaciją apie ligą pateikė sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.