Erica Jennings: „Nebijokite klausti, juk vaikų sveikata yra svarbiausia“

Iš Airijos kilusi dainininkė Erica Jennings su vyru Jurgiu Didžiuliu augina tris vaikus. Lietuvoje gyvenanti šeima savo atžalas skiepija pagal mūsų šalies rekomenduojamųjų skiepų kalendorių, tačiau papildomai jie vaikus stengiasi apsaugoti ir kitais skiepais. Todėl savo iniciatyva vaikus skiepijo ir nuo meningokokinės infekcijos. Juk Lietuva, Airija ir Didžioji Britanija Europoje pirmauja pagal meningokokinės B grupės infekcijų skaičių.

„Aš prisimenu savo vaikystės draugės mažąją sesutę, kuri susirgo meningokokine infekcija dar būdama kūdikiu. Ji po ligos išgyveno, bet apkurto viena ausimi, turėjo nešioti klausos aparatą“, – pasakoja Erica Jennings, kuri apie meningokokinės infekcijos grėsmes sužinojo dar vaikystėje. Todėl prieš kelerius metus atsiradus vakcinai nuo šios klastingos ligos, trijų vaikų mama nedvejojo ir paskiepijo savo atžalas: „Tai yra mūsų asmeninis pasirinkimas. Man atrodo, kad paskiepyti vaikus tiek nuo meningokokinės infekcijos, tiek nuo kitų pavojingų ligų yra svarbu“, – sako E.Jennings.

 

Meningokokinė infekcija yra ūmi ir klastinga liga, kuri gali baigtis tragiškai. Todėl greita tėvų reakcija labai svarbi. Jeigu tėvams kyla nors menkiausias įtarimas dėl negaluojančio vaiko arba vaistai nuo temperatūros nemažina karščiavimo ir vaikas vis tiek būna vangus, blogai jaučiasi, reikia kuo skubiau kreiptis į medikus.

 

„Aš manau, kad jeigu yra bet kokia dvejonė, iškart važiuokite į ligoninę. Nebijokite pasirodyti kvailai – jau geriau be reikalo nuvažiuoti į ligoninę, negu vėliau gailėtis. Meningokokinė infekcija gali atimti vaiko ar suaugusiojo gyvybę greičiau nei per parą, todėl delsti laiko nėra“, – sako Erica.

 

Norint apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos, svarbu laikytis ir higienos taisyklių: dažnai plauti rankas ir tai daryti kruopščiai, nebučiuoti vaikų į lūpas, nekalbėti per arti vaikų veido, nečiaudėti, nekosėti neprisidengus.

 

Prieš kelias dienas – spalio 15 d., minėta Pasaulinė rankų plovimo dieną. Tai paprastas, bet veiksmingas būdas užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų plitimui – net 80 proc. visų užkrečiamųjų ligų plinta per nešvarias rankas.

 

„Gal skambės kaip smulkmena, bet man pats svarbiausias dalykas yra švarios rankos. Savo vaikus mokau, kad parėjus namo, rankas būtinai reikia nusiplauti su muilu“, – higienos svarbą vardija Erica.

 

Laikytis šių taisyklių svarbu, kaip ir vėdinti patalpas, kuo daugiau būti gryname ore, vengti didelių susibūrimo vietų. Tačiau tikrai efektyvi priemonė apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos yra skiepai.

Šaltiniai:

1. European Centre for Disease Prevention and Control. Factsheet about meningococcal disease: https://www.ecdc.europa.eu/en/meningococcal-disease/factsheet (tikrinta 2020 birželio mėn.)

2. World Health Organization. Meningococcal meningitis Fact Sheet N° 141. November 2012. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs141/en/ (tikrinta 2020 birželio mėn.)

3. ECDC, 2018. Surveillance Atlas of Infectious Diseases http://ecdc.europa.eu/en/data-tools/atlas/Pages/atlas.aspx (tikrinta 2020 birželio mėn.)

4. Meningitis Research Foundation. https://www.meningitis.org/meningitis/are-you-at-risk (tikrinta 2020 birželio mėn.)

5. Thomson MJ, et al. (2006). Clinical recognition of meningococcal disease in children and adolescents. Lancet; 367, pp.397 -403. (tikrinta 2020 birželio mėn.)

6. Olbrich et al. Infect Dis Ther 2018;7:421 -438; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30267220 (tikrinta 2020 birželio mėn.)

7. ULAC. Sergamumo užkrečiamosiomis ligomis Lietuvoje 2018 m. ataskaita http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/leidiniai_2018/Apzvalga2018_web.pdf  (tikrinta 2020 birželio mėn.)

© 2020 GSK įmonių grupė arba licencijos turėtojas. Paskutinį kartą atnaujinta 2020-06-01.

NP-LT-MNX-WCNT-200002. Parengimo data: 2020-06-01.

Informaciją apie ligą pateikė sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.

Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.